Ulupınar

Ulupınar, Çıralı ’da yaşayan yerli hakkın çoğunun doğup büyüdüğü köyüdür. Çıralı-Ulupınar arasındaki mesafe araç ile 8-10 km arasında değişmektedir. Ulupınar köyü adını, doğal kaynak suları ile almıştır. Tertemiz,berrak,buz gibi bir suya sahip olmakla birlikte Çıralı’nın ve bir kaç bölge köyününde içme suyunu karşılamaktadır. Ulupınar iki kelimenin birleşiminden oluşan bir kelimedir.
Ulupınar, Çıralı ’da yaşayan yerli hakkın çoğunun doğup büyüdüğü köyüdür. Çıralı-Ulupınar arasındaki mesafe araç ile 8-10 km arasında değişmektedir. Ulupınar köyü adını, doğal kaynak suları ile almıştır. Tertemiz,berrak,buz gibi bir suya sahip olmakla birlikte Çıralı’nın ve bir kaç bölge köyününde içme suyunu karşılamaktadır. Ulupınar iki kelimenin birleşiminden oluşan bir kelimedir. (ulu) büyük devasa anlamına gelmektedir, (pınar) ise sade berrak kaynak suyu anlamı gelmektedir.her iki kelimenin birleşiminde ise büyük berrak kaynak  suyu anlamına gelen ulupınar adı oluşmuştur.

Ulupınar köyünün kaynak suyunu aktığı derelerden birinin yanına kurulu 40-50 yıllık su değirmeni ise görülmeye değer bir güzelliktir. Yerli ve yabancı turistlerin yürüyüş yolu olarak kullandıkları Ulupınar-çıralı patikası doğa yürüyüşçülerin uğrak yeridir. Yürüyüş yolundaki; asırlık çınarlar,yosun tutmuş kayalar, travertenler sizlelere eşlik etmektedirler. Ulupınar’ın kaynak suyu sayesinde,bölgede bir çok alabalık çifliği ve alabalık restoranı bulunmaktadır.

Adres:
Ulupınar Köyü Tekirova / Kemer / Antalya
GPS:
36.45725731697934, 30.43461799621582
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.