Küçük Çaltıcak Plajı

Çaltıcak Plajları Topçam plajının 1.5 km batısında yer alır. Çaltıcak Plajlarının doğuda olanı, Büyük Çaltıcak, batıda olanı ise küçük Çaltıcak plajıdır. Bu iki plaj arasında yaklaşık 2 kilometrelik mesafe vardır. Çaltıcak Plajlarının batısında Göynük tatil köyü , doğusunda topçam plajı, kuzeyinde de Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı vardır.
Çaltıcak Plajları Topçam plajının 1.5 km batısında yer alır. Çaltıcak Plajlarının doğuda olanı, Büyük Çaltıcak, batıda olanı ise küçük Çaltıcak plajıdır. Bu iki plaj arasında yaklaşık 2 kilometrelik mesafe vardır. Çaltıcak Plajlarının batısında Göynük tatil köyü , doğusunda topçam plajı, kuzeyinde de Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı vardır. Antalya körfezinin doğu batı kıyıları plaj varlığı yönünden karşılaştırıldığında, doğu kıyılarının plajlı ve alçak kıyılar yönünden daha zengin olduğu görülür. Doğu kıyılarında, Antalya şehir merkezinin de üzerinde kurulduğu 14 kilometre uzunluğundaki falezli kıyılar dışında, 150 kilometre doğudaki Alanya ilçesi ve doğusuna kadar alçak kıyıların hakim olduğu söylenebilir.

 

Antalya körfezinin batı kıyılarında ise, dağların uzanış doğrultusunun değişmesi sonucu faylı, falezli ve yüksek kıyılar hakimdir. Özellikle Antalya şehri ile Kaş ilçesi arasındaki kıyı şeridi boyunca kalanklı, falezli ve yüksek kıyılar bulunur. Ancak, bu falezlerin arasında uzunluğu 100 metreyi bulmayan küçük plajlara sıkça rastlanır.
Bu plajlara verilebilecek en güzel örneklerden birisi de, Çaltıcak Plajlarıdır. Büyük çaltıcak plajı 500 metre, küçük çaltıcak plajı da 300 metre uzunluktadır. Çaltıcak Plajlarının batısında da benzer plajlara rastlanır ancak, bu küçük plajlar genellikle 5 yıldızlı oteller cialis coupon veya tatil köylerinin sınırları içinde kalmıştır.

Çaltıcak Plajlarının en dikkati çeken özellikleri, Kızılçam ağaçları arasında yer alması ve plajın küçük, korunaklı körfezlerin kenarında bulunmasıdır. Antalya Kemer karayolunun 16. ve 17. kilometrelerinde yer alan Çaltıcak Plajları, karayolunun da 200 metre güneyinde bulunur. Bu konumlarından dolayı Çaltıcak Plajları, elverişli karayolu ulaşım imkanlarına sahiptir.

Çaltıcak Plajlarında, Topçam plajının aksine ince kumullar geniş yer kaplar. 15 metre ile 40 metre arasında değişen geniş kumsallar ve ince kumulları bu plajların başlıca çekim güçleridir. Plaj gerisindeki kızılçam ağaçlarının aralarına kadar uzanan kumullar, özellikle yerli ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Çaltıcak Plajlarında turistik alt yapı imkanlarının yeterli derecede bulunduğu söylenebilir. Spor yapma imkanları, su sporu için gerekli deniz gereçleri ve turistik işletmeleri ile Çaltıcak Plajları, model bir plaj görünümüne sahiptirler.

Orman yangını sorunu, plaj çevresini tehdit eden başlıca sorundur. Topçam plajı için geçerli olan yangın tehlikesi ve alınması gereken önlemlerin tamamı Çaltıcak Plajları için de geçerlidir. Karayolunun plaj ve dinlenme alanlarına oldukça yakın olması ve karayolundan geçen araçlardan bilinçsizce atılan sönmemiş izmaritler nedeniyle sahada her yıl ufak çaplı da olsa yangın olaylarına rastlanır.

Adres:
Küçük Çaltıcak Konyaaltı / Antalya
GPS:
36.79535222299945, 30.574501390213072
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.