Konyaaltı

Antalya’nın batı kesiminde yer alan bölge Likya sınırları içerisinde yer almaktadır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölge tarihinin MÖ 30’lara dayandığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Konyaaltı ilçesi özellikle plajı ile kendini dünyaya duyurmayı başarmıştır.

KonyaaltıDetaylı Bilgi

Konyaaltı, Antalya’nın batı ucunda yer alan bir semt ve aynı ada sahip plajın bulunduğu ilçedir. 10 köy ve 29 mahallesi vardır. Çakırlar Yolu ile Kepez’e, Dumlupınar Bulvarı ile Muratpaşa’ya, güneyinde Kemer’e ve Kumluca’ya, kuzeyinde Döşemealtı’na ve kuzeybatısında ise Korkuteli’ne komşudur. Bugün Konyaaltı olarak adlandırılan bölgenin, 20. yüzyıl sonlarına kadar, Antalya’nın falezler üzerinde yer almasından dolayı “Koyaltı” biçiminde anıldığı ve halk dilinde zamanla Konyaaltı’na dönüştüğü tahmin edilmektedir. Diğer bir rivayete göre ise, İlçe, ismini; Osmanlı Devleti döneminde Konya Vilayetine bağlı bir Sancak olan Antalya’ya Konya’dan
gelenlerin bu muhteşem sahili görünce, Konya’nın altına gittik diyerek sonradan da “Konyaaltı” olarak isim verildiği rivayet edilen “Konyaaltı Sahili”nden almış olduğu söylenilmekte ve il merkezinin batı bölgesinde yerleşik vaziyette bulunmaktadır.

Coğrafya

Konyaaltı; Bakanlar Kurulunca onaylanan 504 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği 02/09/1993 yılında “Alt Kademe Beldesi” olarak kurulmuş, 5747 Sayılı Kanunla da İlçe statüsüne kavuşmuştur. Beldibi ve Doyran Beldesinin mahalleye dönüştürülerek kendisine bağlananan Konyaaltı İlçemizin, Atatürk’ün de ziyaret ettiği Cumhuriyetimizin ilk yıllarında “Mursi’nin Çiftliği” ile ziraat alanı olarak bilinmekle birlikte, turizm şehri ilimize olan yoğun göç nedeni ile son yıllarda Üniversitesi, Serbest Bölgesi, Limanı, Lüks Otelleri, Konyaaltı Plajları ve Modern Konutları ile “Eğitim, Turizm, Ticaret, Sanayi ve Yerleşim Bölgesi” olma konumuna gelmiş olduğu görülmektedir.

İlimiz Kemer-Kaş ve Fethiye-Muğla sahil yolunun içerisinden geçtiği İlçede, İlimizin önemli sosyal alanlarından olan; Büyük Liman, Serbest Bölge, Konyaaltı Plajları, Akdeniz Üniversitesi ve Hastanesi, Uncalı Şehir Mezarlığı, Saklıkent Kayak Merkezi, Topçam ve Çaltıcak Günübirlik Sahil Mesire Alanları ve Tünektepe’ nin sınırları içerisinde bulunduğu ve İlçenin Alan Ölçüsünün, 562,4 km² olup, 2007 Yılı Nüfusunun 80.053 kişi, 2009 Yılı Nüfusunun da 106.748 kişiye yükseldiği görülmektedir

Tarih

Konyaaltı, Anadolu uygarlıkları yerleşim haritasına göre, Likya sınırları içinde yer almaktadır. Likya, Pamfilya ile sınırdır. MÖ 30 yıl öncesine kadar uzandığı bilinen Likya uygarlığının, Konyaaltı bölgesinde yer alan kentinin adı ise Olbia’dır.

Antalya’nın limanı Konyaaltı’nda bulunmaktadır. Ayrıca Konyaaltı Antalya Havalimanı’na yaklaşık 20 km. uzaklıktadır. Antalya Beydağları’nın bir kısmı, Boğaçayı ve Çandır Çayı, Konyaaltı bölgesi sınırları içinde bulunmaktadır.

Antalya’nın batı ucunda yer alan, aynı adı taşıyan plajlarıyla ünlü bir ilçe olan Konyaaltı’ nda bulunan meşhur Konyaaltı Plajı, şehrin batı kısmında falezlerin bittiği noktadan başlayarak, Antalya limanına kadar 4-5 km boyunca uzanmaktadır. Antalya – Kemer karayolu üzerinde bulunur ve yerli-yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Bugün Konyaaltı olarak adlandırılan bölgenin, yakın tarihimize kadar, Antalya’nın falezler üzerinde yer almasından dolayı “Koyaltı” biçiminde anıldığı ve halk dilinde söylene söylene Konyaaltı’na dönüştüğü belirtilmektedir. Konyaaltı, Anadolu Uygarlıkları yerleşim haritasına göre, Likya sınırları içinde yer almaktadır. Likya, Pamphilya ile sınırdır. M.Ö. 30 yıl öncesine kadar uzandığı bilinen Likya uygarlığının, Konyaaltı bölgesinde yer alan kentinin adı ise Olbia’dır.

Olbia ile ilgili olarak, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji bölümü, bir süredir araştırma kazıları yapmaktadır. Bu çalışmalara katılan Doç. Dr. Nevzat Çevik, Olbia’nın varlığını şöyle anlatmaktadır:”Arapsuyu’ndan Boğa Çayı’na kadar çok geniş bir alanda günümüze ulaşabilmiş kalıntılar ‘Güçlü bir kale’den bahseden antik kaynakları doğrularken, yeri hep tartışılagelen Olbia’nın, merkez Deliktaş olmak üzere, Arapsuyu ağzında ve çevresinde kurulu olduğunu ortaya koymuştur. 2,70 m. kalınlığındaki erken sur duvarları kalıntıları ve rıhtım blokları, Olbia’nın deniz taşıtlarının yanaşabildiği bir kıyı yerleşimi olduğunu göstermektedir. Termesos’da yaşayan Solymler’in ticaret ve ulaşım amacıyla deniz kıyısına kurdukları küçük bir yerleşimdir. Ancak bu yerleşim bir ‘demos’ un da üstünde özellikler göstermektedir. Hatta, İmhoof-Blumer, ‘İÖ. 5.yy’da yapılmış bazı Likya sikkelerinin Olbia’ya ait olabileceğini ‘ bile öne sürer.””…Termessos’un güney komşusu Olbia Pampilia’da beşinci kenttir.’ diye kaydeden Hierokles’den, Strabon’a kadarki antik kaynaklar birbirleriyle ve bizim saptadığımız kalıntılarla karşılaştırıldığında, Olbia’nın Akdeniz coğrafyasındaki yerini, bugünkü Arapsuyu olarak iyice belirgenleştirir….”

Apameia barış andlaşmasıyla, Bergama kırallığı adına Pamphilia’ya sahip olan II.Attalos’un, Olbia varken hemen yanında yeni bir liman kenti kurmak istemesinin nedeni, Antik Olbia coğrafyasında gizlidir: 60’lı yılların başlarında yapılan bazı araştırmalarda saptanan ” rıhtım blokları”, güçlü surlarla korunmuş Deliktaş’ın batısından denizin içeri girdiğini ve gemilerin sığındıklarını göstermektedir. Anlaşılan bu açıklık denizden yürüyen kumlar ve Arapsuyu’nun alüvyonları ile dolmuş ve zamanla kullanılmaz hale gelmiştir. İşte, Attalos’un yeni bir yer arayışındaki nedenlerden biride budur.

Olbia’nın denizine açılmak isteyen Solymler’e yurtluk ettiği açıktır. Bu yurt, tam anlamında bir kent olmamakla birlikte, Likya’da Cadrama adıyla bir koloniye sahip olacak denlide güçlüdür. Ancak Attalos’la birlik olup ayrılan Olbia’lıların eksilmesi ve yeni kentin etkisiyle İÖ. 2. yy’ın ortalarından itibaren OLBİA önemini yitirmeye başlar. Ancak Bizans çağındada yerleşim olduğu bellidir…” Doç. Dr. Nevzat Çevik araştırmaları sonucu bulabildikleri kalıntıların yerlerinide şöyle belirtmektedir:”…Pamphilia körfezinin, Antalya’nın güney batısında Likya’ya dönmeye yüz tuttuğu köşede, Deliktaş(Konyaaltı koruluğu yanında) ve Arapsuyu arasında yoğunlaşan kalıntılar, kuzeyde Akdeniz Üniversitesi kampüsü, batıda ise Boğaçaya kadar yayılan alana dağılmıştır. Kalıntılar, Konyaaltındaki doğu yanındaki burunda başlar. Denizden yüksekliği 9,8 m olan tepeciğin doğu ve kuzey yanlarından teraslar iner. Bunun üst terası boyunca ana kayaya açılan yapı tabanları izlenir. Tepenin güney dik yüzünde, yarı bağımsız duran kaya kütlesi içindeki doğoal oyuk odasına, üst terastan bir kısmı basamaklı kaya yoluyla inilir. Yolun bir duvarla gizlenip korunduğu, yol boyunca açılan duvar yuvasından anlaşılmaktadır… Geniş açıklığından tüm denizin görülebildiği yapı bir bekçi odası olmalıdır…Üstünde önemli yapılar olduğu anlaşılan bu tepenin yaklaşık 100 m kuzeyindeki daha yüksek falezin ucunda ve KB-GD doğrultularında sur duvarları kalıntıları saptanmıştır. Bu araştırmalar sonucunda, bölgede İÖ. 5-4 yy’da örnekleri görülen Kiremit mezarlara rastlanmıştır.

Konyaaltı Belediyesi

Konyaaltı’nda 1994 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur. 2008 yılına kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 24 mahallesi bulunan İlk Kademe Belediyesi iken, 06/03/2008 tarih ve 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile ilçe olmuş. Aynı kanunla Beldibi ve Doyran ilk kademe belediyelerinin tüzel kişilikleri kaldırılarak mahalleleri ile birlikte Konyaaltı Belediyesine katılmış ve mahalle sayısı 31’e çıkmıştır. Ayrıca Beldibinin Kemer İlçesine bağlanması ile 2 mahalle İlçe sınırlarından çıkmış olup, İlçeye bağlı 10 köy de 6360 Sayılı Kanun gereği 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ile mahalle olarak değişmiştir. Böylece İlçeye ait mahalle sayısı 39 olmuştur.

KonyaaltıHaritadaki Konumu

KonyaaltıGörülecek Yerler

KonyaaltıBuradan Katılabileceğiniz Turlar & Aktiviteler

İndirim
  300 TL 250 TL
Antalya dan hareketimizden yaklaşık 1 Saat sonra Isparta Yolu Karacaören Barajı Uzerindeki Göl Naturel Restaurant da Açık Bufe Kahvaltımızı Yapıyoruz 30 Dakikalık molamızdan sonra Davraz Kayak Merkezi İstikametinde yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğumuz sonrası Davraz kayak Merkezinde oluyoruz. İlk Olarak Zirveye Çıkmak için Telesiyejlere binerek zirveye çıkıyoruz. Zirvede Zamanınızın bitiminde yeniden iniş için telesiyej kabinlerine binerek aşağiya inebilir. Yemek saatimize kadar Kızaklarımızı kullanarak karda Çocuklar gibi kaymanın keyfini yaşayabilirsiniz. Saat 13.00 - 15.00 arası açık bufe Yemek bufemiz açılmaktadır. istediğiniz saat de gelip Açık büfemiz den yemek - çay kahve alabilirsiniz. Saat 16.00 da Herkesin otobuslerde olmaları gereklidir.
1 Gün
Birden çok
1
Kampanya
  500 TL 400 TL
Şehrin bunaltıcı sıcağından ve neminden kurtulup kendimizi buz gibi soğuk su da yüzme ve atlama molaları vererek botlar üzerindeki turumuzu 3 saatin sonunda tamamlıyoruz. Bitiş noktamız olan tesisimize gelerek Öğle yemeğimizi çayın kenarında doğanın serinliğinde aldıktan sonra araçlarımıza yerleşmenin ardından Antalya’ya hareket ediyoruz.
5 out of 5
1 Yorum
1 Gün
Birden çok
1
Her Gün
  500 TL
Kemer yat turu olağanüstü zevkli geçen bir turdur. Tur esnasında bazı güzel koylarda demir atıp yüzme, su sporlarıyla ilgilenme, sahile çıkıp antik Phaselis şehrini görme fırsatı olacaktır. Bu yolculuk denizin, dağların ve yeşil çam ormanlarının oluşturduğu muhteşem manzarayla her zaman anılarınızda kalacaktır.
1 Gün
Birden çok
1
İndirim!
  1000 TL 650 TL
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.