Kaş Patara Plajı

Patara Plajı, Patara antik kenti yakınında bulunan ve bu bölgedeki en büyük ve güzel plajlardan biridir. Patara kumsalı, çevredeki kumsalların en uzunu ve en görkemlisidir. 12 km. uzunluğundaki kumsalın derinliği yer yer 200-300 metreye ulaşır.

Patara Plajı, Patara antik kenti yakınında bulunan ve bu bölgedeki en büyük ve güzel plajlardan biridir.

Patara kumsalı, çevredeki kumsalların en uzunu ve en görkemlisidir. 12 km. uzunluğundaki kumsalın derinliği yer yer 200-300 metreye ulaşır. Kumu incedir. Deniz ise sığdır. Hemen hemen hiç durmayan rüzgarı nedeniyle rüzgar sörfü için de uygundur. Patara kumsalı deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurta bıraktıkları yerler arasında bulunduğu için koruma altındadır.

Patara plajından içeriye, antik kente, rüzgarla taşınan kumulların önüne geçilebilmesi için setler oluşturulmuştur.

Patara plajı genişliği ve uzunluğu nedeniyle geçmişte Yeşilçam filmleri tarafından çöl sahnelerinde fon olarak kullanılmıştır. Günümüzde de, naturist ve nudistlerin rahatlıkla çıplak olarak yüzüp güneşlenebildiği bir sahil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Patara kumsalı, çevredeki kumsalların en uzunu ve en görkemlisidir. 18 km. uzunluğundaki kumsalın genişliği yer yer 200-300 metreye ulaşır. Kumu incedir. Denizi ise sığdır. Patara Plajı, İngiliz Sunday Times gazetesi tarafından ‘Dünyanın En Güzel Plajları’ arasında gösterildi. Sahil o kadar geniştir ki hiçbir zaman kalabalık hissedilmez. Patara plajı genişliği ve uzunluğu nedeniyle geçmişte Yeşilçam filmleri tarafından çöl sahnelerinde fon olarak kullanılmıştır. O essiz doğa manzarasını; denizin, rüzgarın ve kumun sessiz gücünü iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız, sahilimiz sizleri beklemektedir.Patara kumsalı deniz kaplumbağalarının (caretta caretta) yumurta bıraktıkları ender plajlardan birisidir.

Plaj, Özel Çevre Koruma Kurulu’nun koruması altında olup Hacettepe Üniversitesi’nden bir grup ekip ise kaplumbağaların üreme koşullarını kolaylaştırmaktadır. Çünkü bu hayvanlar yok olma riski ile karsı karsıyadır.Plajda, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Gelemiş Köyü Tüzel Kişiliği tarafından işletilen kafeterya bulunmaktadır. Şezlong, şemsiye kiralamanın yanı sıra; çay, kahve, alkollü alkolsüz içecekler, gözleme, hamburger tarzı yiyecekler işletmenin size sunduğu fırsatlardır. Ayrıca ücretsiz duş, tuvalet bulunmaktadır. İşletmenin tüm geliri, Gelemiş Köyünü (Patara) güzelleştirme adına kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda, yol çalışmaları, çay bahçesi, sokakları ışıklandırma çalışmaları, köy okulunun tadilatı, köy camisinin tadilatı bu kafeterya sayesinde yapılmıştır.Köy merkezinden her yarım saatte bir servisler bulunmaktadır. Yürümeyi sevenler ise tarihi kent içerinden 20 dakika da plaja gidebilir.

Adres:
Patara Plajı Kaş / Antalya
GPS:
36.2534179, 29.31269229999998
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.