Güver Uçurumu Kanyonu

Antalya-Korkuteli yolu üzerinde,Antalya’ya 15 km.uzaklıktaki Düzlerçamı bölgesinde 2km. uzunluğunda, 30m. genişliğinde,115m. derinliğinde, bitki örtüsü,tarihi yapılarıyla muhteşem bir gizli cennet olan güver kanyonu, suyun kayaları aşındırmasıyla meydana geldiği 1 milyon yıllık olduğu söylenmektedir.
Antalya-Korkuteli yolu üzerinde,Antalya’ya 15 km.uzaklıktaki Düzlerçamı bölgesinde 2km. uzunluğunda, 30m. genişliğinde,115m. derinliğinde, bitki örtüsü,tarihi yapılarıyla muhteşem bir gizli cennet olan güver kanyonu, suyun kayaları aşındırmasıyla meydana geldiği 1 milyon yıllık olduğu söylenmektedir.Akdeniz’in bitki örtüsünün tüm özelliklerini taşıyan,gezme-yürüme şansı bulunmayan, içinde; maki, ardıç, meşe, pırnal meşesi, sakız, keçiboynuzu ve funda gibi ağaç ve çalı topluluklarını bünyesinde barındıran kanyon üst taraftan seyredilebilmektedir. Kanyonun içinden akan çay,Konyaaltında Boğa Çayı olarak Akdeniz’e dökülmektedir.

Bence Antalya`da turizm açısından yeterince iyi değerlendirilemeyen bir yer burası. Mesela Konyaaltı, Olimpos desen Türkiye`de çoğu insan bilir, ama Antalya`ya defalarca gelip gitmiş olan çoğu insan bu doğa harikası kanyonu hiç duymamıştır. Bunda, kanyonun turizme kazandırılması için herhangi bir şey yapılmamış olmasının rolü büyük.

Kanyona sadece üst tarafından bakabiliyorsunuz, içinde yürüme,gezme şansınız yok çünkü yol yok(kendin dağdan, taştan uzun bir yol yürüyerek gidersin, o ayrı). Mesela Fethiye`deki Saklıkent Vadisi gibi içinde patikalar yapılabilir ve insanlar bu 115m derinliğindeki kanyonun içinde yürüyebilirler. Bu şekilde oldukça turist çeker diye düşünüyorum.

Elimde nerden bulduğumu tam hatırlayamadığım bir resmi var bu kanyonun. Güzel bir fotoğraf değil(kanyon o resimde görünenden çok daha dik ve derin, kanyonun bittiği yerin resmi bu) ama insanlar burayı öğrensinler diye koydum. Antalya`da ikamet edenlerden yolu buralara düşen olursa, daha güzel fotoğraflarını koyabilirler belki.

Adres:
Güver Uçurumu Kanyonu Döşemealtı / Antalya
GPS:
36.96023255554249, 30.565338134765625
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.