Gizli Cennet ( Değirmendere ) Şelalesi

Çevredeki yöre halkı tarafından bilinen fakat bir girişimci tarafından orman müdürlüğünden kiralanıp dinlence yeri olarak turizme açılmadan önce varlığından herkesin haberdar olmadığı (hala çok insan trafiği yok ) doğayla başbaşa kalınabilecek güzel bir yer. Yol tabelalarını doğal olarak bu işletme hazırladığı için kendilerine göre ilgi çekici bir isim bulmuşlar.
Çevredeki yöre halkı tarafından bilinen fakat bir girişimci tarafından orman müdürlüğünden kiralanıp dinlence yeri olarak turizme açılmadan önce varlığından herkesin haberdar olmadığı (hala çok insan trafiği yok ) doğayla başbaşa kalınabilecek güzel bir yer. Yol tabelalarını doğal olarak bu işletme hazırladığı için kendilerine göre ilgi çekici bir isim bulmuşlar. Şelale Değirmendere adıyla bilinen dere üzerinde olduğundan Değirmendere Şelalesi demeyi daha doğru buldum. Buraya Değirmendere denmesinin sebebi ise üzerinde eskiden sudeğirmenlerinin olması. Günümüze kalmış yıkıntılar içinde eski birkaç değirmentaşını dere boyunca görmeniz mümkün.

 

Şelale, kaynaktan çıkan suyun 150 -200 mt.sonra büyük yekpare taşlardan basamaklar halinde süzülüp oluşturduğu havuzlarda birikip arkası sıra 3-4 mt.yüksekliktenden aşağıya dökülmesinden oluşmakta. Yukarı çıkmak için ahşapdan merdivenler ve küçük köprüler yapılmış.

Şelaleden akan su miktar olarak kücük bir dere kıvamında ama oluşturduğu manzara muhteşem. Şelalenin döküldüğü yerde doğal tahribat yapılmadan ağaçlar arasına çardaklar ve dinlence yerleri yapılmış bir restoran mevcut. Soğuk birşeyler içmek aynızamanda canlı alabalık yemek için ideal. Şelalenin oluşturduğu doğal havuzdaki kültür alabalıklarından istediğinizi oltayla yakalayabiliyosunuz sonrada pişirip size servis yapıyorlar.

Değirmendere şelaleden 200mt. sonra önce kendi oluşturduğu kanyona akmakta. 1-1,5 km. sonra başka bir dereyle kesişmekte. Aynı zamanda kanyonu birsüre sağlı sollu orman yolu takip etmekte. Şelaleden dere içindeki küçük patikadan derenin akış istikametine doğru ilerlerken çevrenizi saran yusufçuklar, kelebekler, kuş sesleriyle bu muhteşem doğanın tatını çıkartırken eski sudeğirmenlerininden arta kalan yekpare değirmentaşlarınıda görebilirsiniz. Patikanın bitiminde su 3-4 mt. yükseklikten kanyonun içine düşmekte, bundan sonra sağınızdaki orman yoluna çıkıp yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Siz orman yolundan ilerlerledikçe kanyonun dahada derinleşmekte olduğunu göreceksiniz. Biraz ilerleyince su yukarıda bahsettiğim diğer dereye ve bu derenin oluşturduğu kanyona kavuşmakta. Bu birleşimden doğan yeni derede Uzunlar Köyü altında Karpuz Çayı’yla birleşip Kızılot beldesinden denize ulaşmakta.

Biz kanyonun içine inmek için iki derenin kavuştuğu yerden, belli belirsiz bir patikadan bazen yanlış yolda olduğumuzu düşünüp geri dönme hissine kapılmamıza rağmen büyük bir gayretle kanyona inmeyi başardık. Yalnız bu herkese tavsiye edeceğim bir yol değil çünkü çok sarp ve heran düşme tehlikesi var. Eğer orman yolunu sonuna kadar takip ederseniz mutlaka kanyona inmek için daha uygun biryer bulabilirsiniz.Kanyona indikten sonraki ruh halini anlatan tek kelime koşulsuz huzur olurdu herhalde. Yapacağınız tekşey bunun tadını çıkarmak.

Adres:
Halitağalar Köyü Manavgat / Antalya
GPS:
36.7447381, 31.666809000000057
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.