Colybrassus Antik Kenti

Colybrassus, Antalya il sınırları Alanya ilçesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Antik kentin bir adı da Ayasofya’dır. Alanya’ nın 25 kilometre kuzeyinde bulunan Güzelbağ köyünden dar ve sert topraklı yoldan 6 kilometre ilerlerseniz, sağınızdaki arsada mezar taşlarıyla dolu bir mezarlık görürsünüz. Solunuzda ise kayalıklara içine kazılmış ve Colyabrassos örenlerine inen bir merdiven görürsünüz.
Colybrassus, Antalya il sınırları Alanya ilçesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Antik kentin bir adı da Ayasofya’dır. Alanya’ nın 25 kilometre kuzeyinde bulunan Güzelbağ köyünden dar ve sert topraklı yoldan 6 kilometre ilerlerseniz, sağınızdaki arsada mezar taşlarıyla dolu bir mezarlık görürsünüz. Solunuzda ise kayalıklara içine kazılmış ve Colyabrassos örenlerine inen bir merdiven görürsünüz. Tapınağın duvarları ve çatısı çöktüğü için sadece kolonları kalmış. Bazı evlerin temeli hala belirlenebiliyor ve çevrenin her yerinde kare taşlar bulunuyor. Granit tuğlaların düzenli kesimi ve kalan taşların hatasızlığı mükemmel bir inşaatçıyı anlatıyor. Yapı taşları düzenle yerleştirilerek, çimento veya sıva kullanılmadan, yapılmıştır.

 

Colybrassus, Alanya’nın 30 kilometre kadar kuzeybatısında ve Toroslar’da Roma döneminden kalma bir kenttir. Çevreye dağılmış durumdaki çok sayıda yazıt, kent tarihine ilişkin önemli bilgiler içermekle birlikte ayrıntılar henüz gün ışığına çıkmamıştır. Günümüze kadar ayakta kalan kalıntılar arasında köşe başlığı İon tarzında tapınak, nekropoldeki lahitler ve bir kayaya oyulmuş mezar sayılabilir. Kaya mezarın cephesi anıtsal bir görüntüdedir. Tek mekandan oluşan mezar odasına 18 basamaklı bir merdivenle çıkılır ve girişin üstü basık kemer şeklinde yontularak içi Medusa başı ile süslenmiştir. Kemerin iki yanı ise kartal motiflidir. Kentte ayrıca odeon, kuleli kent duvarları, eksedra, konut kalıntılarından örnekler görülebilir.

Maalesef Colybrassus’un nüfusu hakkında pek bilgi yok ve buraya gelen ziyaretçiler bu ücra yerde Colyabrassos’un nasıl 3000 yıl var olduğuna şaşırırlar. Denize kuşbakışı 15 kilometre uzaklıkta ve kareden herhangi bir ticaret yolu düşünmek’de çok zor. Yapılar eski yunan kolonisi olduğunu açıklıyor, ama şehir savaş veya depremden harap olduktan sonra başka halk buraya yerleşmemiş.

Colyabrassos gelişmiş bir turistik yer değil, ama tarihe ve örenlere merakı olan insanlar için araştırabilinecek mükemmel bir yerdir. Aynı zamanda Colyabrassosa çıkan yol Toros dağlarına bakan muhteşem güzel bir görüntü sergiliyor. Yolda köy halkının yaşama tarzını da görmek mümkündür. Motor sıklet ile o daracık yollardan çıkmak mümkün, ama araba ile gitmek istiyorsanız jeep en iyi seçimdir. Normal bir arabadan, kötü yol nedeninden Colyabrassos’a iki kilometre önce inmeniz gerekecektir.

Tavsiye: Colyabrassos’a gezinizi Uçansu Şelalesi gezisi ile birleştiriniz. Uçansu Şelalesi Alara ırmağından çıkan muhteşem bir şelaledir. Aynı zamanda Yakup’un güzel servisi ve belki dünyanın en küçük tuvaleti bulunan küçük dükkanında’ dinlenebilirsiniz!

Adres:
Güzelbağ Köyü Alanya / Antalya
GPS:
36.73276212753883, 31.911705136299133
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.