Beydağları ( Olimpos ) Sahil Milli Parkı

Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırları içinde yer almaktadır. 1972 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 31.018 hektardır. Batı Torosları oluşturan genç Beydağları ana kaya itibariyle başlıca serpantin ve kalkerden oluşmaktadır. Kıyı bölgelerde kızılçam olan orman örtüsü, yükseldikçe yerini karaçam ve sedire bırakmaktadır.
Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırları içinde yer almaktadır. 1972 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 31.018 hektardır. Batı Torosları oluşturan genç Beydağları ana kaya itibariyle başlıca serpantin ve kalkerden oluşmaktadır. Kıyı bölgelerde kızılçam olan orman örtüsü, yükseldikçe yerini karaçam ve sedire bırakmaktadır. Milli park otsu flora yönünden zengindir. Bine yakın bitki türünden yirmi beş tanesi parka özgü endemik türdür. Ayı, kurt tilki, yaban keçisi, vaşak sincap oklu kirpi gibi kara memelilerinin yanında kıyılarda nadir de olsa Akdeniz fokuna rastlanmaktadır. Deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı Çıralı Sahilleri özel koruma altındadır. Antik Likya bölgesinde yer alan milli parkta Çıralı’da Likya’nın sönmeyen ateşi Yanartaş bulunmaktadır.

 

16.03.1972 tarihinde 69800 hektarlık olarak ilan edilmiş olup daha sonra bu alan daraltılarak Resmi Gazetede 23.12.1998 tarihinde yayınlanarak sınırların yeniden tanzimine gidilmesi ile 34.400 hektara indirilmiştir. Olimpos-Beydağları Sahil Milli Parkı Sarısu’dan itibaren Antalya – Kumluca karayoluna ve Akdeniz’e paralel olarak Gelidonya Burnuna kadar uzanmaktadır. Akdeniz Körfezinin batı sahilinde muhteşem güzellikte doğal plajlar antik şehirler vardır. Çıralı ve Adrasan Plajı bunlardan en güzel ve uzun olanıdır. Milli Park giriş noktasından itibaren Topçam, Küçük Çaltıcak, Büyük Çaltıcak, Kargıcak 1-2 gibi günübirlik mesire alanlara uzun plajlara sahip orman ve denizin kucaklaştığı ender tabiat harikalarıdır.

Ayrıca Milli Park içinde Göynük Çadırlı Kampı (100 çadır) ve Kemer’e 3 km mesafede Kındılçeşme Çadırlı Kamp alanı (225 çadır) bulunmaktadır. Kemer içerisinde özel müteşebbislerce düzenlenip işletilen Folklorik Yörük Parkı, Ayışığı Parkı da milli parkın önemli değer ve güzelliklerindendir.

Phaselis Antik Kenti jeolojik, tarihi, flora ve fauna güzelliklerin bulunduğu bir yol kavşağı niteliğindedir.

Çıralı Sahili, Olimpos Limanı ve Yanartaş, Milli Park’ın sembol kaynaklarındandır.

Adres:
Beydağları Milli Parkı Antalya
GPS:
36.60556973396164, 30.106658935546875
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.