Antalya’ daki Piknik Alanları

Antalya Bölgesi Orman Müdürlüğü ormanları, rekreasyonel kaynak değerleri bakımından önemli yoğunluk taşımakta, orman içi dinlenme yerleri bakımından da büyük zenginliklere sahip bulunmaktadır.
Antalya Bölgesi Orman Müdürlüğü ormanları, rekreasyonel kaynak değerleri bakımından önemli yoğunluk taşımakta, orman içi dinlenme yerleri bakımından da büyük zenginliklere sahip bulunmaktadır.

 

Açık havada eğlenme ve dinlenmenin kişinin iş gücünü artıran, sosyal ve psikolojik yapısını olumlu yönde etkileyen bir faktör oluşu göz önüne alındığında, kırsal yeşil alanların ve ormanların insan yaşamı ve mutluluğu için taşıdığı önem her geçen gün biraz daha artmaktadır. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü; ormancılık çalışmaları yanında, insan ilişkilerini olumlu yönde geliştiren, iç ve dış turizme katkıda bulunan orman içi dinlenme yerleri çalışmalarına önem vermektedir.

Antalya bölgesinde başlıca orman içi dinlenme yerleri şunlardır:

Topçam Günübirlik Kullanım Alanı

Antalya-Kemer karayolu üzerinde, il merkezine 17 km. mesafededir. Deniz kenarında 13.5 hektar üzerinde kurulu olan bu mesire yerinde güzel bir plaj da yer almaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçi potansiyeli çok yüksektir. Ziyaretçiler günübirlik dinlenme ihtiyaçlarını giderdikleri gibi deniz ve plajdan yararlanma imkanına da sahiptirler.

Kargıcak Günübirlik Kullanım Alanı

Antalya-Kemer karayolu üzerinde, il merkezine 22 km. mesafededir. Deniz kenarında 3.5 hektar kullanım sahası olan bu alan Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçiler günübirlik dinlenme ihtiyaçlarını giderebildikleri gibi deniz sporları da yapabilmektedirler.

Göynük Günübirlik ve Kamping Sahası

Antalya-Kemer karayolu üzerinde, il merkezine 35 km mesafede olup Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içinde yer almaktadır. Çadırlı kamp alanlarında her türlü altyapı mevcuttur. 3 hektarlık çadırlı kamp alanı, 4.5 hektarlık bungalov sahası bulunmaktadır.

Kındılçeşme Günübirlik ve Kamping Sahası

Antalya-Kemer karayolu üzerinde deniz kenarında olup Kemer`e 4 km. mesafededir. Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içinde kalmaktadır. Deniz kenarında 8 hektar kullanım sahası bulunmaktadır. 1978 yılından beri halka hizmet verilmektedir. Ziyaretçilerin, dinlenme ihtiyaçlarının yanında deniz sporları ve sportif balıkçılık da yapabildikleri bu sahaya özellikle karavanlı yabancı turistler büyük rağbet göstermektedirler.

Güllükdağı (Termessos) Günübirlik Orman İçi Dinlenme Yeri

Antalya Milli Parklar Müdürlüğü`ne bağlıdır. Park girişindeki ziyaretçi merkezinde; parkta doğal olarak bulunan bitki ve hayvan topluluklarının sergilendiği bir müze salonu, her sene ihale ile işletilip ziyaretçilere hizmet veren birimler bulunmaktadır. Bu günübirlik saha içindeki doğal bitki ve hayvan varlığı, %90`ı yabancı olan ziyaretçi potansiyelini çok arttırmaktadır.

İncekum A Tipi Günübirlik ve Kamping Sahası

Antalya-Alanya karayolu üzerinde, deniz kenarında Antalya`ya 110 km., Alanya`ya 25 km. mesafede 22.5 hektar kullanım sahası olan bir dinlenme yeridir. 1964 yılında tescil edilmiş olup alan düzenlenmesi iyi bir şekilde yapılmıştır. Piknik üniteleri mevcuttur. Ziyaretçi potansiyelinin çok yüksek olduğu bir mevkide olması, yakın çevrede bu tür hizmet verebilecek bir alanın olmaması sahanın optimal kuruluşta Kızılcam Ormanları`yla kaplı olması nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmektedir.

Dönme Orman içi Dinlenme Yeri

Alanya`nın kuzeyinde 1100 m. rakımda, Alanya`dan 25 km. mesafededir. Yol üzerinde 2 hektar kullanma sahası olan, yayla turizmine çok uygun günübirlik bir sahadır. Optimal kuruluşta 3. kapalılıkta Karaçam Ormanları`yla kaplıdır.

Sedre Orman İçi Dinlenme Yeri

Alanya-Mersin karayolu üzerinde, Alanya`ya 25 km. mesafededir. Deniz kenarında 6 hektar kullanım sahası olan günübirlik dinlenme yeridir. 2. kapalılıkta Kızılcam Ormanı ile kaplı olan bu dinlenme yeri, turizm potansiyeli çok yüksek olan Alanya`ya yakın olduğundan gelen yerli ve yabancı turistlerin dinlenme ihtiyaçlarını karşılayarak turizme katkıda bulunmaktadır.

Milli Egemenlik Günübirlik Kamping Alanı

Antalya-Alanya karayolu üzerinde Antalya`ya 108 km., Alanya`ya 22 km. mesafededir. Denize 1 km. mesafede olan ve 15 hektar kullanım sahası bulunan günübirlik dinlenme yeri ve kamp alanıdır. Kızılcam Ormanları ile kaplı olan bu alanın ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

Cebireis Günübirlik Orman İçi Dinlenme Yeri

Alanya-Mersin karayolunun 8. km.`sinde 5 km. kuzey istikamette Cebireis Dağı`nın üzerinde 500 hektar kullanım sahası olan bir dinlenme yeridir. 1649 m. yükseklikte olan busahada aynı zamanda milli park kaynak değerinde tarihi harabeler bulunmaktadır. Bu tarihi harabeler özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Sahile 5 km. mesafede bulunduğundan; ziyaretçilerine aynı anda hem deniz, hem de yayla turizmini yaşatabilmektedir.

Kurşunlu Şelalesi Orman İçi Dinlenme Yeri

Antalya-Alanya karayolu üzerinde, Antalya merkezine 24 km., Antalya havaalanına 12 km. uzaklıktadır. Şelaleye yeni açılan Antalya-Isparta yolundan ulaşılmaktadır. Kurşunlu Şelalesi ve etrafını oluşturan 30 hektarlık bir alan ilk defa 1979 yılında orman içi dinlenme yeri olarak tesis edilmiştir. Şelale ve çevresindeki flora ve fauna zenginliği ilginç arazi oluşumları dolayısıyla Kurşunlu Şelalesi ve çevresini içine alan 394 hektarlık alan 1991 yılında “Tabiat Parkı” statüsüne alınmıştır.

Antalya ve yakın çevre halkı ile yabancı turistlerin bir dinlenme yeri olarak ilgisini çeken Kurşunlu Şelalesi; manzara güzellikleri, tabii ve vahşi karakteri, ender doğal güzellikleri ile yüksek ziyaretçi potansiyeline sahiptir. Şelalenin bulunduğu ve aktığı vadi arasında yürümek, inerek veya tırmananak vahşi güzellikleri gezip görmek ziyaretçilere zevk ve heyecan vermektedir. Bölgede ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak birimler ve çocuk bahçesi mevcuttur. Dere boyunca büyük şelalenin başlangıcından itibaren 700 m.`lik alanda aynalı sazan ve saroz üretimi yapılmaktadır.

Düzlerçamı Orman İçi Dinlenme Yeri

Antalya-Korkuteli karayolu üzerinde, Antalya`ya 27 km. mesafede, 7 hektar kullanım alanına sahip bir piknik yeridir. Antalya`nın boğucu sıcağından kurtulmak isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilerin rağbet ettiği, ormanlarla kaplı serin bir bölgedir.

Güver Uçurumu

“Doğal Sit” statüsündeki Güver Uçurumu; tabii bir kanyon olup, 115 m. derinliğindeki uçurumun 3 dağı ayırması ile oluşmuş bir tabiat harikasıdır. Traverten arazinin aşınmasından tahminen 1 milyon yılda meydana gelen ve içinden büyük dereler akan kanyonun eşine az rastlanır güzellikte bir manzarası vardır.

Kepez Orman İçi Dinlenme Yeri

Antalya-Burdur karayolu üzerinde şehir merkezine 10 km. mesafededer. 1989 yılından beri tescilli olarak hizmet vermektedir. Çam ağaçlarıyla kaplı olup içinde bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

Hayvanat Bahçesi

Kepezaltı piknik sahası içerisinde, 80 dönüm arazi üzerine kuruludur. Hayvanat bahçesinde bulunan hayvanların; bakım, beslenme, barınma, sağlıklarının korunması gibi ihtiyaçları giderilmektedir. Özellikle hafta sonları halkın tercih ettiği yerler arasında olan hayvanat bahçesinde 71 tür ve 515 adet hayvan bulunmaktadır. Böğrüm Köprü Orman İçi Dinlenme Yeri

Antalya il merkezine 92 km. mesafede olup Alanya`ya 50 km. uzaklıktadır. Antalya-Manavgat karayolu üzerindeki Taşağıl kavşağından 43 km. kuzey istikametinde olup 3 hektar kullanım sahası vardır. Bu dinlenme yeri 1973 yılında milli park ilan edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı`nın master planında dinlenme yeri olarak ayrılmıştır. Roma Devri`ne ait Köprü Irmağı ve Böğrüm Köprü; dar kanyonlar, Greko-Romen Tiyatrosu, ortadoğunun en bakir ormanı olan 400 hektar genişliğindeki Akdeniz Selvi Ormanı, tarihi Selge şehrinin kalıntıları, su ürünlerinden; alabalık, olta balıkçılığı, yaban hayatından; geyik, dağ keçisi ve ayı gibi hayvan potansiyeli ile %90`ı yabancı olan ziyaretçi potansiyelini daha çok arttırmaktadır.

Türkbeleni Orman İçi Dinlenme Yeri

Manavgat il merkezi imar hudutları içinde kalmaktadır. 39.5 hektar ormanlık saha içinde, 10 hektar kullanma sahası olan bir piknik yeridir. Kent içinde manzaralı bir yerde bulunması, ulaşım sorununun olmaması ve yeşil dokusundan dolayı ziyaretçi potansiyeli oldukça fazladır.

Seydiköy Orman İçi Dinlenme Yeri

Antalya-Burdur karayolu üzerinde, Bucak ilçe merkezine 5 km. mesafede, 5 hektar kullanım alanına sahip bir mesire yeridir. Sahil yolu hariç Türkiye`nin bütün illerinden Antalya`ya bu karayolu üzerinden gelinmektedir. Bu karayolu üzerinde başka bir dinlenme yeri olmadığından, Antalya`ya gelen tüm yerli ve yabancı turistler buraya büyük ilgi göstermektedir.

Sarnıçta Orman İçi Dinlenme Yeri

Antalya, Kumluca karayolu üzerinde, Kumluca ilçe merkezine 3 km. mesafede, 20 hektar kullanım alanına sahip bir beldedir. Optimal kuruluşu Kızılcam ormanları ile kaplı, 270 m. rakımlı bir tepe üzerindedir. Bu tepe ile 5 km. uzaklıktaki deniz arasında narenciye bahçeleri ile kaplı olup buraya gelen ziyaretçiler denizi kuşbakışı seyredebilmektedirler.

Alara Şelalesi Orman İçi Dinlenme Yeri

Gündoğmuş ilçesine 17 km. mesafede, şelaleyi içine alan 2 hektar kullanım alanına sahiptir. Alara şelalesi milli park kaynak değerinde rekreasyon potansiyeli yaratmaktadır. Yabancı ve yerli turistler şelaleye büyük ilgi göstermektedirler. Gazipaşa ilçesine 5 km. mesafede, deniz kenarında 50 hektar kullanım alanına sahip olan bu yer, kamping sahası olarak da kullanıma müsaittir. Akseki ilçesinin Cevizli kasabasına 5 km. mesafede, 5 hektar kullanım alanına sahip bir mesire yeridir. 2.5 kapalılıkta kızılçam ormanı ile kaplı olan bu sahanın çevresi de normal kapalılıkta bir ormanla kaplıdır.

Konyaaltı 12 Eylül Koruluğu

Şehir merkezine 3 km uzaklıkta, Konyaaltı Plajı`nın başlangıcında yer alır. Piknik alanı içinde otopark, piknik masaları bulunmaktadır. Koruluk içinde, çeşitli kültürel faaliyetlere sahne olan bir açıkhava tiyatrosu vardır.

aklıkta, Konyaaltı Plajı`nın başlangıcında yer alır. Piknik alanı içinde otopark, piknik masaları bulunmaktadır. Koruluk içinde, çeşitli kültürel faaliyetlere sahne olan bir açıkhava tiyatrosu vardır.

Adres:
Antalya
GPS:
36.88117449682982, 30.66533088684082
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.