Aksu

Aksu, Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçelerden birisidir. Batısında Muratpaşa, Kepez ve Döşemealtı doğusunda Serik ilçeleri bulunur. Akdeniz'e de küçük bir kıyı şeridiyle bağlantısı olan ilçenin kuzeyinde ise Burdur ili bulunmaktadır.

AksuDetaylı Bilgi

Aksu İlçesi Antalya Büyükşehir sınırlarında 30.06.2008 tarihinde kurulmuştur. Aksu İlçemiz, Antalya’nın 16 km. doğusunda Düden ve Aksu Akarsuları arasında kurulmuştur. Aksu İlçesi 5 merkez ilçeden biri olup, Antalya kent merkezinin doğusunda yer almaktadır. Yüzölçümü 445 km² dir. Aksu İlçesini güney batısında Muratpaşa, batısında Kepez, kuzeybatısında Döşemealtı merkez ilçeleri, doğusunda Serik İlçesi ile, kuzeyinde Isparta İli ile sınırı bulunmaktadır.

1977 yılına kadar Antalya iline bağlı bucak olan Aksu İlçesinde bulunan belediyelerden; Aksu ve Çalkaya Belediyeleri 1977 yılında, Yurtpınar Belediyesi 1992 yılında, Karaöz Belediyesi 1994 yılında, Pınarlı Belediyesi 1999 yılında kurulmuştur.

06.03.2008 tarih ve 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ilçe kurulması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkındaki kanunun 4. maddesine istinaden Aksu, Pınarlı ve Yurtpınar ilk kademe belediyelerinin tüzel kişilikleri kaldırılarak mahalleleri ile birlikte Çalkaya ilk kademe belediyesine katılmıştır. Çalkaya Belediyesinin adı Aksu olarak değiştirilmek üzere Aksu İlçesi kurulmuştur.

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgede, önemli ölçüde turfanda sebzecilik ve narenciye üretimi yapılmaktadır. Aksu İlçesinin ekonomik gelir kaynakları tarım ve tarım sanayisine dayanmaktadır.

Ayrıca İlçemizin ekonomik gelir kaynakları arasında turizm de önemli bir yere sahiptir. Aksu İlçesi sınırlarında yer alan Kundu Turizm Bölgesinde faaliyet gösteren Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

İlçenin tarihi M.Ö.1200 yıllarına dayanır. İlçenin kurulu bulunduğu bölge Helen, Roma ve Bizans dönemini yaşamıştır. Yine İlçemiz sınırlarında yer alan Kurşunlu Şelalesi, Perge ve Antik Tiyatro kalıntıları da her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Tarih

Aksu ilçesi tarih bakımından oldukça zengin olan bir ilçedir. Ancak bilinen tarihi yaklaşık M.Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır. İlçenin kurulu bulunduğu bölge Helen, Roma ve Bizans dönemini yaşamıştır. Bu saydığımız dönemlerin hepsine tanıklık etmiş Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kent olan Perge’ deki Akropolis’ i baz alırsak, ilçenin Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Helenistik dönem boyunca şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılmaktadır. Ayrıca Yunan matematikçi Pergeli Apollonius’ un memleketidir. Türkiye’de çıkan en güzel ve bozulmamış heykeller bu bölgeden çıkmakta sanat ve ticaret yönünden çok gelişmiş bir şehir merkezi olduğu düşünülmektedir.

Coğrafya

Aksu’nun bitki örtüsü ağırlıklı olarak ormanlık ve koruluktur. Bunun dışında çok fazla ardıç, titrek, kavak ve karaçam gibi ağaçlar bulunmaktadır. Çalılıkların ve ormanın içerisinde yaşayan hayvanları şu şekilde belirtebiliriz. Aksu bölgesine gittiğinizde bunlardan çok fazla görebilirsiniz: Tavşan, gelincik, porsuk, sincap, sansar, kurt, tilki, yaban domuzu…

Ekonomi

Aksu İlçesinin ekonomik gelir kaynakları tarım ve tarım sanayisine dayanmaktadır. Ayrıca İlçemizin ekonomik gelir kaynakları arasında turizm de önemli bir yere sahiptir. Aksu İlçe sınırlarında yer alan Kundu Turizm Bölgesinde faaliyet gösteren Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Yine İlçemiz sınırlarında yer alan Kurşunlu Şelalesi, Perge ve Antik Tiyatro kalıntıları da her yıl binlerce yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

İlçemizin ekonomik gelir kaynakları arasında tarım ve turizm sektörleri önemli bir yer tuttuğundan, İlçe halkının büyük çoğunluğu da bu sektörlerde çalışmaktadır.

Birçok sebze ve meyve çeşidinin üretildiği Aksu; Endüstri bitkilerinin yetiştirildiği önemli bir merkezdir. Seracılığın geliştiği Aksu’da modern tarım uygulamaları yaygındır. İlçe nüfusunun büyük bir kısmı tarım ile uğraşır. Aksu’da yaklaşık 35 bin dönüm sera, 32 bin dönüm meyve bahçesi bulunmaktadır. Yaklaşık 100bin dönümlük alanda da açık tarla sebzeciliği yapılmaktadır. Önemli bir fide üretim merkezi olun ve 700 dönümlük alanda süs bitkileri yetiştirilen İlçe, bu özellikleriyle dört mevsim meyve sebze tedarikçisi durumundadır.

Turizm

Akdeniz’e kıyısı olan Aksu’da turizm gelişmiştir. İlçe ve Ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayan turizm yatırımları önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan dünyaca ünlü oteller, binlerce kişiye de istihdam sağlamaktadır. Turistik tesislerin çevresinde yapılaşma ve ticaret günden güne artmakta ve gelişmektedir. Turizm bir ülkenin bacasız sanayisidir. Aksu Belediyesi ve Aksu’da bulunan tüm kurumlar turizme katkı sağlamak açısından tüm güçleri ile çalışmakta gerek imar gerek temizlik ve çevre düzenlemesi açısından bölge örnek gösterilecek seviyeye getirilmiştir.

AksuHaritadaki Konumu

AksuGörülecek Yerler

AksuBuradan Katılabileceğiniz Turlar & Aktiviteler

İndirim
  300 TL 250 TL
Antalya dan hareketimizden yaklaşık 1 Saat sonra Isparta Yolu Karacaören Barajı Uzerindeki Göl Naturel Restaurant da Açık Bufe Kahvaltımızı Yapıyoruz 30 Dakikalık molamızdan sonra Davraz Kayak Merkezi İstikametinde yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğumuz sonrası Davraz kayak Merkezinde oluyoruz. İlk Olarak Zirveye Çıkmak için Telesiyejlere binerek zirveye çıkıyoruz. Zirvede Zamanınızın bitiminde yeniden iniş için telesiyej kabinlerine binerek aşağiya inebilir. Yemek saatimize kadar Kızaklarımızı kullanarak karda Çocuklar gibi kaymanın keyfini yaşayabilirsiniz. Saat 13.00 - 15.00 arası açık bufe Yemek bufemiz açılmaktadır. istediğiniz saat de gelip Açık büfemiz den yemek - çay kahve alabilirsiniz. Saat 16.00 da Herkesin otobuslerde olmaları gereklidir.
1 Gün
Birden çok
1
Kampanya
  500 TL 400 TL
Şehrin bunaltıcı sıcağından ve neminden kurtulup kendimizi buz gibi soğuk su da yüzme ve atlama molaları vererek botlar üzerindeki turumuzu 3 saatin sonunda tamamlıyoruz. Bitiş noktamız olan tesisimize gelerek Öğle yemeğimizi çayın kenarında doğanın serinliğinde aldıktan sonra araçlarımıza yerleşmenin ardından Antalya’ya hareket ediyoruz.
5 out of 5
1 Yorum
1 Gün
Birden çok
1
İndirim!
  1000 TL 650 TL
Sosyal medyada paylaş

Bir yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

İndirim Bildirimleri

Turlar ve oteller hakkında indirim bildirimlerini almak için e-posta aboneliğinizi başlatın.