Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Bilgi Bankası Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Kalekapısı Antalya
GPS:
36.88699188090208, 30.70458233356476

Mehmet Yunus Bey oğlu Mehmet Bey? Kitabesinde 779 h. (1377) yılı okunmaktadır. Kare kaide üzerinde yükselen sekizgen gövde içten kubbe; dıştan sekizgen piramidal külah ile örtülüdür. Güneybatı kenarda beden duvarından hafif çıkıntı yapan giriş kapısı pahlı profiller ile çevrelenerek dikdörtgen geniş meydana getirmiştir. Niş içinde basık yay kemerli kapı yer alır. Kemerin üzerini 3 adet rozet süsler. Yine kapı üstünde 2 satır halinde kitabe yer alır. Türbenin içini sekizgenin kapı cephesi hariç sekizgenin her kenarında bulunan dikdörtgen pencere aydınlatır. Bu pencerelerin üstlerinde de birer rozet yer alır. Ayrıca kapı üstünde yine bir halka mevcuttur.

Türbenin içinde 3 tane sanduka vardır. Şifai bilgilere göre üzerleri haç şeklinde çiniler ile kaplıymış. Kubbeye geçiş içleri dilimli küçük tromplar ile sağlanmıştır. İçte duvarlar, dışta ki taş işçiliğine rağmen sade sıvalıdır.

KİTABESİ:

“Allah’tan başka her şey helali olucudur. Devlet dini ve dünyanın savaşçısı, alim ve fikirlerin terbiyecisi, büyük Emir Mahmut Yunus Bey oğlu Mehmet’e 779 senesi şaban ayının sonlarında merhum ve macum Emirzade Ali için Allah kabrini nurlandırsın şu şerife kubbenin inşasını emir etti, mülkü, halkı ebedi olsun.”

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe