Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Antik Kentler Tyberissos Antik Kenti

Tyberissos Antik Kenti

Antalya, Demre
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Çevreli Köyü Demre / Antalya
GPS:
36.21934786164648, 29.84586238861084

Antalya ilinin Demre ilçesi Çevreli Köyü yakınlarında, Kaş ile Demre arasındaki Çevreli Köyü’nün (Tirmisi) 2 km. doğusundadır. Tyberissos adının Luwi dilinden gelen ve yerleşimle ilgili bir sözcük olduğu sanılmaktadır.

Kentin tarihi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Yörede gezginlerin notları dışında yeterli bir yüzey araştırması ve arkeolojik kazı da yapılmamıştır. Bununla beraber çevrede görülen bazı mezar anıtlarının üzerindeki yazıtlara dayanılarak M.Ö. 400 ‘lerde kentin var olduğu düşünülebilir. Bu kent tepe üzerine yayılmıştır. Tepenin kuzeydeki doruğu daha yüksek olduğundan burasının akropol olduğu sanılmaktadır. Ayrıca burada Rektogonal tekniğinde taşları olan, büyük olasılıkla iç kaleye ait oldukları sanılan kalıntılarla karşılaşılmıştır.

Yerleşim alanı olduğu sanılan çevrede yazıtlar ve mezar anıtları da bulunmaktadır. Bu mezarlar daha çok lahit formunda olmasına karşılık Lykia dilinde yazıtlı ve ev tipinde iki kaya mezarı dikkati çekmektedir. Bunlardan biri tepeye yakın bir yerde, diğeri ise Tirmisin Ovasına yakın bir dağ eteğinde MÖ.400’e ait olup, üzerinde erkek ve kadın figürü bulunmaktadır. Akropol yamacında güvercin yuvasını andıran kayalara oyulmuş mezarlar dikkati çekmektedir. Bunların üzerinde yapılan yüzeysel bir araştırmada kentin Hellenistik ve Roma çağlarında yapıldığı ,yaşandığı anlaşılmaktadır.

Tepenin iki doruğu arasında kalan yerde oldukça iyi durumda blok taşlardan oluşmuş bir kalıntı ile karşılaşılmıştır. Bu kalıntının Dor üslubunda bir mabet olduğu ve burada ele geçen yazılı bir taşa dayanarak da Apollon’a ait olduğu anlaşılmaktadır.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe