Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Bilgi Bankası Topçam Plajı

Topçam Plajı

Antalya, Konyaaltı, Merkez
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Topçam Plajı Konyaaltı / Antalya
GPS:
36.80969586987213, 30.584778785705566

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda ise Sarısu çayı ve Antalya limanı yer alır. Plaj, doğu ve batısında yükseklikleri 2-15 metre arasında değişen falezler tarafından çevrilmiştir. Topçam plajının kuzey sınırını ise, Antalya körfezinin batısında NE-SW doğrultulu uzanan Beydağları ve Tahtalı dağının uzantısı olan Tünektepe (674 metre) oluşturur.

Topçam plajı, Antalya- Kemer karayolunun 14. kilometresinde, karayolunun 250 metre güneyinde yer alır. Topçam plajının kuzeyinde bulunan Beydağları’nın uzanış doğrultusundan dolayı, sahada kıyı tipi faylı kıyılar ve boyuna kıyılar şeklindedir.

Dağların denize bu denli yaklaştığı sahada, özelikle bitki örtüsü ve seyirlik manzara bakımından eşsiz görüntüler ortaya çıkar. Plajın 100 metre kuzeyi itibari ile kızılçam ormanları başlar ve bu ormanlık alan, plaja gelen ziyaretçiler için elverişli bir dinlenme ve piknik alanı oluşturur. Özellikle yaz aylannda gündüz 11.00- 16.00 saatleri arasında güneş ışınları insan sağlığı için tehlikeli boyutlara ulaştığı için, topçam plajında ziyaretçiler Kızılçam ormanı altında dinlemeyi tercih ederler. Kızılçam ağaçları plajın bazı noktalarında, denize 10 metre kadar yaklaşabilmektedir.

Topçam plajının doğu batı doğrultusunda uzunluğu 650 metredir. Kuzey güney yönündeki kumsal genişliği ise, 2 metre ile 40 metre arasında değişir. Plajın doğu ve batı sınırlarına yaklaşıldıkça plajın genişliğinin kaybolduğu ve falezlerin ortaya çıktığı görülür. Bu falezlerin dalgalar tarafından cialis side effects aşındırılması sonucunda, plajın doğusunda küçük çaplı mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların tavanlarının çökmesi ve kıyıdaki falezlerin parçalanması sonucu yer yer kıyıda kaya parçacıklarına rastlanır.

Topçam plajı ince kumullardan mahrum bir plajdır. Kıyı ile ormanlık saha arasında geniş çakıl taşı alanları bulunur. Söz konusu çakıl taşlarının boyutları, konyaaltı plajındakiler ile hemen hemen aynı boyuttadırlar.
Topçam plajında, Konyaaltı plajında olan denizin ani derinleşmesi nispeten daha yavaş ve kademeli bir şekildedir. Kıyı gerisinde denize dikine uzanan dağlık sahanın varlığına rağmen, deniz aniden derinleşmez. Bu durum plajın 750 metre kadar açıklarında bulunan Sıçan adasının varlığı ile açıklanabilir.

Topçam plajında derinlik, ortalama bir insan boyunu yaklaşık 15- 22 metre dolaylarında geçer. Plajda denizaltı, ilk beş metreye kadar iri çakıl taşları ve kayalıklar ile kaplı iken, bu noktadan sonra deniz altı tamamen kumullar ile kaplanır ve Sıçan adası yakınlarına kadar bu şekilde devam eder.

Topçam plajına turistik değer katan özelliklerinden birisi de, plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan adasıdır. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup, adada eğim S-N doğrultusundadır. Hemen hemen tamamı makiler ve zeytinliklerden oluşan adanın özellikle güneye bakan yamaçlarında, bitki örtüsünün yoğunluklaştığı göze çarpar. Adanın kuzey kesiminde şiddetli eğim nedeniyle, bitki örtüsü uygun yetişme ortamı bulunmaz.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe