Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Antik Kentler Laertes Antik Kenti

Laertes Antik Kenti

Alanya, Antalya
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Gözüküçüklü Köyü Alanya / Antalya
GPS:
36.504108232859835, 32.18719482421875

Antalya il sınırları Alanya ilçesi yakınlarındaki antik kent.
Laertes, Alanya’nın 25 kilometre doğusunda Toroslar’da bir vadi ağzında yükselen yamacın eteğinde kuruludur. Kent, Antik Çağ’da Dağlık Kilikya olarak bilinen bölgenin içindedir. İç kesimde olmasına karşın kentin limanı da vardır. Laertes’te bulunan MÖ 7. yüzyıla ait ve üç yanı Fenike dilindeki yazıt, Alanya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Toros dağları üzerinde, Dim vadisi ağzında yükselen Cebel-i Reis dağının güney eteklerinde deniz seviyesinden 850 m yükseklikte savunmaya uygun bir coğrafya da kurulmuştur. Alanya’dan yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. En yakın köy Gözüküçüklü’dür. Antik çağda dağlık Kilikya olarak bilinen bölgenin sınırları içerisindedir. Strabon, Laertes’ten bahsederken kenti, limanı olan ve göğüs biçiminde bir tepe üzerinde kurulmuştur diye tanımlar. Kentin günümüze kadar gelen önemli kalıntıları; Agora, exedra, hamam, sarnıçlar, tiyatro, evler ile İmparator Claudius’a, Apollon’a ve Zeus Megistos’a ait tapınaklardır. Kentte Helenistik döneme ait kalıntıların olmayışı, bu sırada bölgenin korsanların elinde oluşuna ve dolayısıyla imar faaliyetlerinin yeterince yapılamayışına bağlanmaktadır.

Laertes’te bulunmuş olan, kentin tarihini daha erkene götüren ve İ.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen üzerinde bazı yerel isimlerinde bulunduğu taş yazıt, Alanya Müzesinde sergilenmektedir. Yazıtta; eyalet valisinin hizmetkârı ve mülkiyet kavramındaki sorunlar konu edilmektedir. Kentin nekropolü güneydedir. Nekropol alanı içerisinde çok sayıda ostotek parçaları ve ostoteklerin üzerinde durduğu kaideler görülebilmektedir.

Kentten günümüze kalan ve Roma dönemine ait kalıntılar arasında gözetleme kuleleri, halkın agorada sohbet için kullandığı yarım daire biçiminde oturma birimi, İmparatorlar caddesi, odeon veya tiyatro; Zeus, Apollon ve Sezar adına yapılmış tapınaklar, agora, hamam ve nekropol sayılabilir. Kent M.S. 1. yüzyıldan 3. yüzyıla kadar en parlak dönemini yaşamıştır. Kazılar sırasında bulunan ve Alanya Müzesi’nde sergilenen bir askere ait diploma, geçmişteki yaşama ışık tutacak niteliktedir. İsa’dan sonra 138 yılına ait Pamfilya Valisi’nin adının geçtiği belgede Suriyeli bir asker 25 yıllık şerefli hizmetlerinden sonra terhis edilmekte ve kendisine Roma vatandaşlığı ile Pamfilya’lı bir kadınla evlenme hakkı verilmektedir. Laertes’te bulunan diğer bir eser, Alanya Müzesinde sergilenen “Romalı bir askere ait olan diploma”, kentin askeri yönüne ışık tutacak özelliktedir. Kalıntılar Roma Dönemine tarihlenmektedir.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek
  Mahmutlardan yukarda, Alanya’ya 12 kilometre doğuda sol tarafta Konya’ya giden bir yol var. Bu yol İdris dağlarına çıkar. İdris dağları 1652 metre yüksekliğiyle Alanya çevresinde bulunan en yüksek dağdır. Bilhassa Danimarka ve Hollandalı dağ bisikletçileri bu 16 kilometrelik parkuru antrenman için kullanıyorlar.
  Tarih ve arkeoloji meraklıları, 8 kilometre sonra Gözüküçüklü’de küçük bir taş yoldan dönmelidir.(Sadece altında bir 4X4 jeep varsa). Normal bir araba Gözüküçüklü’de bırakılmalı ve oradan yürüyerek 3 kilometre Laertes örenleri’ne gitmeli. 1000 metre kadar olan yol, dağ kenarından devam ettiği için, yol boyunca Mahmutlar’a bakan şahane manzarası vardır. Yaz aylarında dahi burada hafif bir rüzgâr eser
  Laertes eski yunanlar tarafından kurulmuştur. Burada imparator Trajan’nın resmi bulunan madeni para bulunmuştur. Mimari onarımların orijinal duvarlarından değişik olması, Laertes’de daha sonra başka kültürleri yaşadığını gösteriyor. Eski Pazaryeri hala belli, kuzey bölümünde ise yarım daire seklinde toplantı yerini (Exedra) görebilirsiniz. Eski tapınak yerleri şimdi nerdeyse görünmüyor. O eski orijinal şeklinin mükemmelliğini tahmin etmek için büyük hayal gücü gerek, ama Laertes yinede çok ilginç bir tarihi şehir.

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe