Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Bilgi Bankası Köprülü Kanyon Milli Parkı
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Köprülü Kanyon Milli Parkı Manavgat / Antalya
GPS:
37.1838889, 31.170833300000027

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içindedir.1973 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 35.719 hektardır. Milli parkın kaynak değerini oluşturan Köprü Çayının Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi 14 km. uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliğ i ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Milli parkta kızılçam ve makilik alanlar yaygın olmakla birlikte 400 hektarlık saf Akdeniz serisi ormanı benzersiz bir botanik özelliktir. Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda ülkemizin en popüler rafting alanıdır. Milli parkın yukarı bölgesinde antik Selge şehri kalıntıları bulunmaktadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat ilçesinin 63 kmn kuzey batısında, Antalya ilinin 85 km kuzey doğusundadır. Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan “Köprü Irmağı” ve tarihi “Selge” kentinin bulunduğu yerdedir. Beşkonak, milli parkın merkezi durumundadır.

Türkiye’nin birinci derecede turizm potansiyeline sahip Köprülü Kanyon sahasındaki doğal, kültürel ve rekreasyonel kaynaklar değerlendirilerek bu yöre 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesine göre Bakanlık Makamının 12.12.1973 tarihli olurları ile Milli park olarak ilan edilmiştir. Milli park alanı 36614 hektardır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda çok çeşitli doğal bitki örtüsü mevcut olup Oluk ve Zerk mezarlığında anıt ağaç olabilecek nitelikte ağaçlar vardır. Köprülü Kanyon Milli Parkı gerek jeolojik yapısı itibarı ile gerekse üzerinde taşıdığı vejetasyon örtüsü içinde yaban hayatı için çok değerli zengin yaşama ortamına sahiptir. Dar kanyonlar arasından coşkun bir şekilde ve dar sınırlarda çıkınca genişlemiş bir tabanda sakin akan bu ırmağın değişken bir karakteri çeşitli su sporlarına imkan sağlamaktadır. Büğrüm Köprü ve Oluk Köprü civarı diğer rekreasyonel öğelerdir. Köprü ırmağı üzerinde yılın sekiz ayında rafting su sporu yapılmaktadır.

Milli Parkın içerisinde yer yer paralel giden stabilize köy ve orman yollarında trekking ve Jeep safari turları düzenlenmektedir.

Milli Park içerisinde tarihi Selge Antik Kenti, Selge Yolu ve diğer patika yollar, Kale, Gözetleme kulesi, su kemerleri, köprüler (Oluk ve Büğrüm Köprüleri) arkeolojik kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe