Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Antik Kentler İdebessos Antik Kenti

İdebessos Antik Kenti

Antalya, Kumluca
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Karacaören Köyü Kumluca / Antalya
GPS:
36.53346261081633, 30.213729858442093

Idebessos Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı Karacaören Köyü’nde yer alan Likya antik kentidir. Karacaören köyünün merkezi İncirağacı mahallesinden 8 km.kuzeybatıda Kocaağacı mahallesi yakınındadır. İdebessos Luwi dilinden gelen bir sözcük olup Prof.Bilge Umar’a göre bu isim “Dawassa” olup Ormanlı kent anlamındadır.

Kentin kuruluşu ve tarihi geçmişi konusundaki bilgilerimiz çok yetersizdir. Burada arkeolojik araştırmalar yapılmamış yalnızca isminden söz edilmiştir.

Idebessos, diğer Likya antik kentlerinden farklı bir yerleşim gösterir. Antik çağda yörede çok az nüfusun barınmış olması şehrin düzlükte gelişmesine ve hemen yanı başındaki ufak yükseltinin etrafının surla çevrilerek bir bakıma emniyetli bir akropol elde edilmesine neden olmuştur.

Surun dışında, orman yolunun kenarında, sura göre kuzeybatı kısmında Likya bölgesinde küçük bir tiyatro bulunmaktadır. Orkestrası toprakla dolmuş, 5-6 oturma sırasına sahip olabilecekği düşünülen tiyatronun kuzeyinde, planlı olduğu kadar Aquaduct’un ucunun yapıya bağlanması yüzünden hamam olması ihtimal dahilindeki bir yapı kalıntısı bulunmaktadır.

Idebessos’u kuzey-güney doğrultusunda kesen orman yolunun kenarında şehire su sağlayan Aquaduct’un kalıntılarını da kuzeye doğru bakıldığında görmek mümkündür. Idebessos’un en ilginç yönü çoğunluğu kitabeli ve köşeli “U” plan oluşturacak şekilde kertiklenmiş üç lahitten oluşan aile mezarlarıdır. Çok az sayıda kabartmalı lahit bulunmaktadır. Bunlardan birinde kalkan ve mızrak tasvirini, diğer bir mezarda ise lahitin kaidesini oluşturan bloklarda yüksek kabartma olarak yapılmış boğaya saldıran aslan tasvirlerini görebiliriz. Kalıntıların büyük çoğunluğu Roma devrine aittir.

İdebessos’un kalıntıları Yenikışla Köyü’nün Karaağaç mahallesindedir. Helenistik ve Roma dönemi izlerini taşıyan bu kalıntılar arasında sur duvarları,oldukça küçük bir tiyatro ile Bizans döneminden kalma bir bazilika dikkati çekmektedir. Köyün yanı başındaki nekropol alanında da bazıları yazılı,bazıları ise kabartmalı mezarlar bulunmaktadır.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe