Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Bilgi Bankası Güllük Dağı ( Termessos ) Milli Parkı
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Güllük Dağı Milli Parkı Antalya
GPS:
36.988342, 30.46781299999998

Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırları içindedir. 1970 yılında ilan edilmiştir. Alanı 6.700 hektardır. Antalya’nın traverten düzlüklerinden yükselen Güllük Dağı’nda Anadolu’nun yerli halklarından olan Solim’lerin kurduğu Termesos şehri kalıntıları yer almaktadır. Antik kent çevresinde tepeler, vadiler kanyonlar yer almakta olup, bunlardan Mecene Boğazı adıyla bilineni 600 m. derinliğe ulaşmaktadır. Milli park kızılçam ormanları ve maki florasıyla örtülü olup, nesli tehlikede olan alageyik milli parkta yaşamaktadır. Yaban keçisi, karakulak, kaya sansarı gibi memeli türlerin yanında, ötücü kuşlar ve şah kartal gibi nadir yırtıcılar da görülmektedir. Milli park yabancı turistlerin sıklıkla uğradıkları yerler arasındadır.

Antalya ili merkez ve Korkuteli sınırları içerisinde yer alır. Antalya’nın 30 km kuzeybatısında bulunmakta olup Antalya-Burdur karayolundan Düzlerçamı istikametinde 23 km mesafededir. Milli parkın merkezi durumunda bulunan idare binasından 9 km’lik bir asfalt yolla Termessos Antik Kenti’ne ulaşır.

Türkiye’nin önemli turizm potansiyeline sahip Antalya ve yöresinde bulunan Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı sahasındaki doğal ve kültürel rekreasyonel kaynaklar değerlendirilerek bu yöre 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesine göre milli park tefriki Bakanlık Makamının 12.10.1970 tarihli olurları ile yapılmış olup, 6702 hektarlık alanı kapsar.

Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı’nda çok çeşitli doğal bitki örtüsü mevcuttur. Çeşitli ağaç, çalı ve ağaçlıkların oluşturduğu bitki toplulukları benzersiz bir yeşil örtü oluşturur. Termessos Milli Parkı, gerek jeolojik yapısı itibarı ve gerekse üzerinde taşıdığı zengin vejetasyon örtüsü içinde yaban hayatı için çok değerli zengin yaşam ortamına sahiptir.

Milli Parkta; piknik ve kamp olanaklarının yanında flora ve fauna müzesi gelen ziyaretçilere tüm gün açıktır. Bu müzede bölgede yaşayan ve yaşamış hayvanlara ait fosil ve içi doldurulmuş hayvan örnekleri, kurutulmuş böcek ve bitkiler sergilenmektedir.

Milli Park içerisinde değişik güzergahlarda yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından Trekking türü doğa turları yapılmaktadır. Milli Park ziyaretçi merkezinden itibaren 9 km’lik bir asfalt yolla antik kente ulaşan ziyaretçiler, antik kentin önemli yerlerini (Kent surları, kuleler, kral yolu, hadrian kapısı, gymnasium, agora, tiyatro, odeon, zengin süslemeli mezarlar, sarnıçlar ve drenaj sistemi) ziyaret edebilirler.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe