Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Antik Kentler Colybrassus Antik Kenti

Colybrassus Antik Kenti

Alanya, Antalya
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Güzelbağ Köyü Alanya / Antalya
GPS:
36.73276212753883, 31.911705136299133

Colybrassus, Antalya il sınırları Alanya ilçesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Antik kentin bir adı da Ayasofya’dır. Alanya’ nın 25 kilometre kuzeyinde bulunan Güzelbağ köyünden dar ve sert topraklı yoldan 6 kilometre ilerlerseniz, sağınızdaki arsada mezar taşlarıyla dolu bir mezarlık görürsünüz. Solunuzda ise kayalıklara içine kazılmış ve Colyabrassos örenlerine inen bir merdiven görürsünüz. Tapınağın duvarları ve çatısı çöktüğü için sadece kolonları kalmış. Bazı evlerin temeli hala belirlenebiliyor ve çevrenin her yerinde kare taşlar bulunuyor. Granit tuğlaların düzenli kesimi ve kalan taşların hatasızlığı mükemmel bir inşaatçıyı anlatıyor. Yapı taşları düzenle yerleştirilerek, çimento veya sıva kullanılmadan, yapılmıştır.

Colybrassus, Alanya’nın 30 kilometre kadar kuzeybatısında ve Toroslar’da Roma döneminden kalma bir kenttir. Çevreye dağılmış durumdaki çok sayıda yazıt, kent tarihine ilişkin önemli bilgiler içermekle birlikte ayrıntılar henüz gün ışığına çıkmamıştır. Günümüze kadar ayakta kalan kalıntılar arasında köşe başlığı İon tarzında tapınak, nekropoldeki lahitler ve bir kayaya oyulmuş mezar sayılabilir. Kaya mezarın cephesi anıtsal bir görüntüdedir. Tek mekandan oluşan mezar odasına 18 basamaklı bir merdivenle çıkılır ve girişin üstü basık kemer şeklinde yontularak içi Medusa başı ile süslenmiştir. Kemerin iki yanı ise kartal motiflidir. Kentte ayrıca odeon, kuleli kent duvarları, eksedra, konut kalıntılarından örnekler görülebilir.

Maalesef Colybrassus’un nüfusu hakkında pek bilgi yok ve buraya gelen ziyaretçiler bu ücra yerde Colyabrassos’un nasıl 3000 yıl var olduğuna şaşırırlar. Denize kuşbakışı 15 kilometre uzaklıkta ve kareden herhangi bir ticaret yolu düşünmek’de çok zor. Yapılar eski yunan kolonisi olduğunu açıklıyor, ama şehir savaş veya depremden harap olduktan sonra başka halk buraya yerleşmemiş.

Colyabrassos gelişmiş bir turistik yer değil, ama tarihe ve örenlere merakı olan insanlar için araştırabilinecek mükemmel bir yerdir. Aynı zamanda Colyabrassosa çıkan yol Toros dağlarına bakan muhteşem güzel bir görüntü sergiliyor. Yolda köy halkının yaşama tarzını da görmek mümkündür. Motor sıklet ile o daracık yollardan çıkmak mümkün, ama araba ile gitmek istiyorsanız jeep en iyi seçimdir. Normal bir arabadan, kötü yol nedeninden Colyabrassos’a iki kilometre önce inmeniz gerekecektir.

Tavsiye: Colyabrassos’a gezinizi Uçansu Şelalesi gezisi ile birleştiriniz. Uçansu Şelalesi Alara ırmağından çıkan muhteşem bir şelaledir. Aynı zamanda Yakup’un güzel servisi ve belki dünyanın en küçük tuvaleti bulunan küçük dükkanında’ dinlenebilirsiniz!

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe