Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Bilgi Bankası Çıralı Yanartaş ( Chimera )
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Çıralı Kemer / Antalya
GPS:
36.43148622511841, 30.455796718597412

Olimpos’un Sönmeyen Ateşi: Yanartaş, Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğalgaz kaynağı. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir.

Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğalgaz kaynağı, eski Yunan mitolojisi’ne konu olmuştur. Yunan Mitolojisi’ne göre efsane şu şekildedir:
Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın’a gönderir. Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.
Bellerophontes’in zaferini kutlamak amacıyla Olympos’da bir yarış düzenlenir. Atletler Chimera Kutsal Ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, daha sonraları değişik spor dallarının eklendiği ve birkaç gün süren Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneği gerçekleşmiş olur. Günümüzde yakılan “Olimpiyat Meşalesi” Chimera’nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesidir.

NOT: Yanartaş’ da kayaların arasından çıkan alevler üzerinde sucuk şiş yapmak ve gün batımında şarap içmek uluslararası yabancı dil kitaplarında bile geçen bir tecrübedir. Şarap konusuna birşey diyemeyiz fakat mutlaka sucuk ve şişlik çöp götürün ki o ateşte mangal keyfine varabilesiniz. Ayrıca akşamüzeri çıkıp gün batımını seyretmenizi tavsiye ederiz. Yaklaşık 600m rampa tırmanacağınız için suyunuzu yanınıza almanızı, dinlene dinlene çıkmanızı ve akşam dönüşü için yanınızda el feneri götürmeyi unutmayın.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek
  Şayet kendi aracınız varsa; Antalya'dan Kumluca-Kaş istikametine doğru Tekirova dan sonra "Çıralı 7 km" tabelasından sola dönün. Yaklaşık 10 km daha devam edin. Çıralı beldesinin içerisinden geçin, beldenin çıkışında "Yanartaş" tabelasını göreceksiniz. Takip edin. Şayet özel aracınız yoksa; Antalya otogarındaki ilçeler terminalinden Kumluca-Kaş istikametine giden Çiçek tur veya Antalya tur otobüslerine binip Çıralı yol kavşağında inebilirsiniz. Orada Çıralı dolmuşlarına binerek Çıralı' ya gelebilirsiniz. Çıralı beldesinin içerisinden geçin, beldenin çıkışında "Yanartaş" tabelasını göreceksiniz. Takip edin.

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe