Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Bilgi Bankası Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya, Merkez, Muratpaşa
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
İskele Caddesi Kaleiçi Yat Limanı / Antalya
GPS:
36.88564216162018, 30.701994001865387
Telefon:
0 242 248 49 33

Antalya Büyükşehir Belediyesi, en önemli kültür projelerinden biri olan Antalya Oyuncak Müzesi’ni Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan 2011 tarihinde hayata geçirdi.

Araştırmacı, şair, yazar ve Türkiye’nin ilk oyuncak Müzesi olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, çocuklar kadar yetişkinleri de masalsı dünyasının içine alıyor ve çocukluklarına doğru büyülü bir yolculuğun içine sürüklüyor. Tüm dünyaya oyuncak dağıtan Noel Baba’nın doğduğu kentte bir oyuncak müzesi açılması ayrı bir anlam taşıyor.

1860’lı yıllardan 1980’li yıllara kadar antika değerinde yaklaşık 3 bin oyuncağı içinde bulunduran müzede yerli ve yabancı üretim oyuncaklar sergileniyor. Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan ilk fabrikaların ürettiği oyuncak örneklerinin yanı sıra, oyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin yer aldığı müzede bebek evlerinin de ender bulunan örnekleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

“Oyuncağı küçümseyen bir toplumun geleceği olamaz. Uygar ülkelerde oyuncak, düşleri artsın, kurduğu hayaller çoğalsın diye alınır çocuğa…Gelişmemiş ülkelerde ise oyuncak bir tek amaçla verilir çocuğun eline; oyalansın!” diyen Sunay Akın’ın oyuncaklarla ilgili serüveni, tutkusu yıllar önce gittiği Almanya’nın Nürnberg kentinde gezdiği Oyuncak Müzesi ile başlamış. Bu müzeden o kadar çok etkilenmiş ki, Berlin’deki bir antikacıdan aldığı tekerlikli at onun müzesinin ilk oyuncağı olmuş. Sonrasında gezdiği ülkelerdeki açık arttırmalardan, antikacılardan satın aldığı oyuncaklarla müzesini kurmuş. Antalya Oyuncak Müzesi’nde yer alan oyuncaklar da, Sunay Akın’ın müzemiz için topladığı bu oyuncak örneklerinden oluşuyor.

Antalya ‘da Oyuncak Müzesi’nin temelleri Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın İstanbul Oyuncak Müzesi ziyareti ile atılmış. Müzenin masalsı ortamından çok etkilenen Başkan Akaydın, Sunay Akın’ın desteğiyle Antalya’da da bir oyuncak müzesi kurulması için bürokratlarına talimat vermiş. Antalya Oyuncak Müzesi yaklaşık 8 aylık bir çalışma ile Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın Antalyalı çocuklara ve çocukluğun o güzel düşlerini yitirmeyenlere armağanı olarak açılıyor.

Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alan müzenin girişinde sizi kağıttan bir gemi karşılıyor. Antalya Oyuncak Müzesi’nin de sembolü olan bu kağıt gemi tarihi liman ile örtüşmesi, medeniyetin, kültürün denizden gelmesi adına da ayrı bir önem taşıyor. Yaklaşık 700 m2’lik bir alanda kurulan müzenin iç tasarımları sahne sanatları tasarımcısı Ayhan Doğan’ın imzası taşıyor. Antalya Oyuncak Müzesi’nin ilk iki haftada on bin kişi ziyaret etti. Tanıtım, duyuru çalışmaları henüz yapılmamasına rağmen bu kadar ilgi görmesi yapılan işin ne kadar da doğru olduğunu gösteriyor.

Tarihte bilinen ilk oyuncaklar arkeolojik kalıntılara göre Mısır’lılara ait. M.Ö 5. yüzyılda Mısırlı çocuklar tahta atlarla, MÖ 2. yüzyılda ise topaç ve misketle oynamışlar. Oyuncakların seri üretimi ise 18. yüzyılda başlamış, özellikle 1800’lü yılların ortası 1900’lü yılların başlarında Avrupa’daki Sanayi Devrimi ile teknolojik, sosyo-ekonomik ve kültürel kalkınma hareketi dünya oyuncak pazarında da etkisini göstermiş. Antalya Oyuncak Müzesi’nde bu kalkınma hareketi sonrasında üretilen oyuncakları görebilme imkanı da bulunuyor. Bunun yanında Anadolu’da üretilmiş, 1980‘li yıllara kadar ülkemiz çocuklarının oynadığı oyuncaklar da müzede yerini alıyor.

Oyuncak Müzesi, gezilip görülecek bir yer olması dışında, kendini sürekli yenileyen, çocuklara ve kadınlara yönelik atölye çalışmalarının yapılacağı, sergilerin, seminerlerin düzenleneceği bir kültür ve eğitim merkezi olarak da faaliyet gösterecek. Bunun için ayrı bir etüt merkezi de bulunan müzenin bir de açık hava etkinlikleri için 500 kişilik bir amfi tiyatro var.

Başkan Mustafa Akaydın’ın turizmi 12 ay canlı tutma projesinin de önemli bir ayağı olan Antalya Oyuncak Müzesi’nin, turizm başkenti olan Antalya’ya çeşitlilik açısından da katkı sağlayacak. Müzeyi ziyaret eden turistlere kendi kültürlerini, kendi çocukluklarında oynadıkları oyuncakları binlerce kilometre uzakta bir müzede görmek de ayrı bir heyecan, mutluluk veriyor.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek
  Kaleiçi yat limanına indiğinizde oyuncak müzesine ulaşabilirsiniz.
  Giriş ücretleri:

  - Münferit : 6 TL
  - Öğrenci : 3.5 TL
  - Öğretmen : 3.5 TL
  - Emekli : 3.5 TL


  Grup indirimleri:

  - 10 kişi ve üzerindeki öğrenci grupları : Kişi başı 2 TL
  - 10 kişi ve üzerindeki münferit gruplar : Kişi başı 5 TL
  - Anne, baba ve çocuk (Aile Kart) : 6 TL ( diğer her çocuk için ekstra 1 TL ücret alınır)

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe