Yeriniz Anasayfa Şehir Rehberi Antik Kentler Akalissus Antik Kenti

Akalissus Antik Kenti

Antalya, Kumluca
Detay

Iletisim Bilgileri

Adres:
Karacaören Köyü Kumluca / Antalya
GPS:
36.53362252503049, 30.213738083839417

Akalissus, Antalya ili sınırları Kumluca ilçesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bazı kaynaklarda Asar Önü diye de geçer.

Kumluca’dan Alakır Barajı kenarından 30 km gidilerek asfalt yoldan Karacaören köyü İncirağacı mahallesine varılır. Köyün güneydoğusunda kaya mezarlarına ve lahitlere rastlanır. Burada 1950’li yıllarda çok büyük hazineler köylüler tarafından çıkarılmış ve hepsine devlet tarafından el konulmuştur.

Eski Likya birliğinden gelişmiş olan Koinon’a dahil olan bir kent idi. Akalissos Luwi kökenli bir sözcük olup anlamı bilinmemektedir. Kentin kuruluşu ile ilgili bilgilerimizin yetersizliğine rağmen Hellenistik dönem örcesi var olduğu sanılmaktadır.

Tarihte isminin ilk geçişi Roma dönemindedir. Ve bu dönemde komşuları olan İdebessos (Yenikışla-Bademağacı) ve Kormos (Karabük) ile üç kent birliğini (Sympoliteia) kurmuşlardır. İmparator III. Gordianus döneminde (M.S.238-244) sikke basmıştır. Bu sikkelerin üzerinde kentin ismi yazılıdır. Bizans devrinde ise Myra metropolitliğine bağlı bir piskoposluk merkezi olmuştur.

Akalissos’dan günümüze yeterli bir kalıntı gelememiştir. Sadece sur parçaları, Bizans devrine ait iki kilise kalıntısı, İmparator Commodos’un (M.S.180-192) heykelinin kaidesi ve otuza yakın lahit bugün görünürdedir. Yalnız bu lahitler klasik Likya lâhitlerinden biraz farklı bir görünümdedir. Üçgen alınlıklar ve cephe girişleri oldukça sadeleşmiştir.

  Simdilik bu konuda size sunabilecegimiz teklif yok.
  Akşam Yemeği
  Alkollü İçecekler
  Alkolsüz İçecekler
  Animasyon
  Aquapark
  Denize Sıfır
  Dinlenme
  Eğlence
  Ekipman
  Güvenlik
  Herşey Dahil
  İçecek
  İslami - Tesettür
  Kahvaltı
  Konaklama
  Oda Kahvaltı
  Öğle Yemeği
  Rehberlik
  Sigorta
  Tam Pansiyon
  Transfer
  Ultra Herşey Dahil
  Yarım Pansiyon
  Yiyecek

  Hizli Rezervasyon

  Kisisel Bilgiler
  (*) ile isaretli alanlar doldurulmasi zorunlu alanlardir
  Rezervasyonunuz ilgili departmana gonderildi. Rezervasyonunuz incelendikten sonra teyit icin ilgili arkadaslar size belirttiginiz telefon numarasindan ulasacaklardir. Teknik bir ariza veya elimizde olmayan bir sebepten dolayi sizi aramaz isek, lutfen bizimle iritibata geciniz.
  Lutfen doldurulmasi zorunlu alanlari eksiksiz ve gercek bilgiler ile doldurunuz.

  Harita


  Puan Ver

  Yazı
  Bilgi
  Görsel
  Konum
  Tecrübe